uczyć bhp dobrze? - bezpieczeństwo

kursy bhp

W jakiej formie są prowadzone szkolenia BHP

Posiadanie ważnego szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy jest obowiązkowe zarówno dla pracodawców, jak i pracowników. Odpowiednia firma zajmująca się branżą BHP oferuje przeprowadzenie szkolenia BHP przeznaczonego do

uczyć bhp dobrze? - bezpieczeństwo kursy bhp
danej grupy uczestników ze względu na wykonywany zawód. Istnieją dwie podstawowe formy prowadzenia szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, które są oferowane przez firmę BHP. Można wyróżnić standardową formę kursu BHP, która polega na seminaryjnych spotkaniach z instruktorem połączonych z samokształceniem. Inną formą przeprowadzania szkolenia BHP jest kurs online, który jest prowadzony na specjalnej platformie. Każda z form szkolenia BHP posiada własne zalety i to od pracodawcy zależy, na jaką metodę prowadzenia kursu się zdecyduje. Każda forma kursu BHP kończy się zdaniem egzaminu, który sprawdza przyswojoną wiedzę uczestników z zakresu zasad związanych z zachowaniem bezpieczeństwa oraz higieny w miejscu pracy. W zależności od wykonywanej pracy, szkolenie BHP może być połączone także z ćwiczeniami praktycznymi.


Outsourcing BHP - czy warto?

Ostatnio miałeś w planach zorganizować klasyczne szkolenia BHP dla pracowników, ale zacząłeś zastanawiać się nad tym, czy może nie lepiej pójść od razu o krok dalej i wykupić cały profesjonalny outsourcing? Rzeczywiście jest to dobry pomysł warty przemyślenia. Jako pracodawca na pewno chcesz dla swoich pracowników jak najlepiej, ale masz niestety mocno ograniczone moce przerobowe i jako że brakuje ci czasu nawet na załatwianie podstawowych spraw, niektóre obowiązki musisz przekazywać innym. Podobnie powinieneś postąpić właśnie teraz. Outsourcing bhp sprawi, że już sam nie będziesz musiał troszczyć się o bezpieczeństwo zatrudnianych osób. Zrobią to za ciebie inni, którzy jeszcze lepiej się na tym znają. Zlecisz im zadbanie o bezpieczeństwo i higienę w twoim miejscu pracy, by samodzielnie się tym nie zajmować i zaoszczędzić mnóstwo jakże cennego czasu. BHP jest ważne, ale to nie oznacza, że sam musisz się o nie zatroszczyć. Pozwól sobie pomóc. Outsourcing BHP naprawdę pomaga w prowadzeniu firmy.


Jak długo trwają szkolenia BHP

Posiadanie ważnego szkolenia BHP jest obowiązkowe dla pracowników i pracodawców, co wynika z przepisów zawartych w Kodeksie pracy. Szkolenia z bezpieczeństwa i higieny pracy można podzielić na wstępne i okresowe. Wstępne szkolenie BHP jest przeznaczone dla pracowników zaczynających pracę w danym zakładzie, zawiera więc jedynie podstawowe informacje na temat bezpieczeństwa. Wstępny kurs BHP trwa około trzech godzin. Czas trwania okresowych szkoleń bezpieczeństwa jest uzależniony od rodzaju kursu, a tym samym od ilości przedstawianego materiału. Okresowe szkolenie dla pracowników biurowych powinno trwać minimum osiem godzin, a sam kurs jest bardzo często połączony z samokształceniem uczestników. Z kolei szkolenie BHP przeznaczone dla pracodawców oraz innych osób kierujących pracownikami trwa około szesnastu godzin. Czas trwania szkolenia BHP zależy więc od rodzaju wybranego kursu oraz ilości zawartego w nim materiału do przyswojenia. Okresowe szkolenia z bezpieczeństwa i higieny pracy mogą więc trwać osiem, jak i szesnaście godzin, nie licząc czasu przeznaczonego na samokształcenie.


Outsourcing BHP popularnym rozwiązaniem

Wielu pracodawców decyduje się aktualnie na outsourcing BHP zamiast zatrudnienia pracownika służb BHP w swojej firmie. W większości przypadków rozwiązanie to jest wybierane ze względu na chęć obniżenia kosztów - wynajęcie zewnętrznej firmy jest zdecydowanie tańsze niż stworzenie nowego stanowiska pracy w pełnym wymiarze godzin. Dodatkowo, pracodawca odsuwa od siebie w ten sposób po części obowiązek zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy i powierza to zadanie innemu przedsiębiorstwu.
Usługę outsourcingu BHP reguluje umowa podpisana między obiema firmami i może być zarówno jednorazowa (np. obejmująca tylko szkolenia BHP), jak i długoterminowa. Do najczęstszych zadań firmy zewnętrznej należą zazwyczaj wspomniane wyżej szkolenia BHP, analiza i ocena ryzyka zawodowego, kontrole stanowisk pracy, doradztwo w zakresie ewentualnych modernizacji, zgłaszanie firmy w PIP oraz PIS, ustalanie oraz analiza przyczyn wypadków na terenie firmy oraz tworzenie protokołów i reprezentowanie przedsiębiorstwa w postępowaniu powypadkowym.



© 2019 http://bezpieczenstwo.naprawiamy.pruszkow.pl/